Podávání abstraktů


Abstrakt musí obsahovat následující náležitosti:

  • název příspěvku
  • 800 – 1000 znaků dlouhý abstrakt příspěvku
  • autoři (autor a jeho afiliace, spoluautoři a jejich afiliace)
  • e-mailová adresa
  • vyberte panel
  • své abstrakty podávejte nejpozději do 31. 5. 2024

Prosíme vyplňte důsledně všechny údaje ve formuláři.

Příspěvky jsou přijímány na základě schváleného abstraktu členy konferenčního výboru. Vyrozumění o přijetí/nepřijetí abstraktu obdržíte do 30. 6. 2024. Součástí zprávy budou i informace o možnosti registrace a uhrazení konferenčního poplatku.

Upozorňujeme, že se na konferenci musí následně registrovat a uhradit konferenční poplatek všichni fyzicky přítomní autoři i spoluautoři příspěvků.


Cílem konference je vytvořit fórum pro prezentaci a diskusi výsledků výzkumů i teoretického bádání z různých oblastí života společnosti a přispět k sociologické reflexi (nejen) české společnosti a sociologie. Na předchozích olomouckých sociologických konferencích se ukázalo, že je velmi přínosné diskutovat o tom, na čem pracujeme, jakými tématy se zabýváme, jak rozvíjíme teorii a metodologii, jak popisujeme a analyzujeme společnost apod.

Kromě této otevřené části budou na konferenci zařazeny dva speciální panely:

Umělá inteligence (AI) jako výzva, otázka, možnost (Klára Rybenská, Univerzita Hradec Králové)
V éře narůstajícího významu AI se otevírá pole klíčových otázek týkajících se jejích rozsáhlých společenských, etických a vědeckých implikací. Tento panel představuje multidisciplinární analýzu současných a budoucích výzev a možností, jež AI přináší. Diskutovány budou také etické problémy spojené s vývojem AI, včetně biasu (předsudků), otázky související s ochranou soukromí, dohledem, autonomií a regulací technologií AI. Panel otevře prostor pro reflexi potřeby multidisciplinární spolupráce při řešení klíčových výzev, otázek a možností, které AI staví před současnou společnost. Pokud máte o téma zájem, přihlaste do panelu svůj abstrakt. 

Výuka sociologie na univerzitě – potřebujeme (psát) učebnice? (Marta Kolářová, SoÚ AV ČR, FHS UK; Helena Kubátová, FF UP)
Máme dnes čas a chuť se zabývat tím, jak učinit studium sociologie na univerzitě přitažlivé, dobrodružné, motivující? Má smysl dnes psát učebnice a studijní texty pro potřeby výuky? Pokud ano, kdo by je měl nebo mohl psát? Jak by měly takové texty vypadat?
Vyučující sociologie jsou většinou zahlceni velkým množstvím kurzů, výzkumnou prací a publikováním odborných článků pro mezinárodní publikum, takže těžko nacházejí čas na psaní učebnic a materiálů pro výuku v českém jazyce. Navíc učební texty nejsou oproti odborným článkům a monografiím hodnoceny jako významný akademický počin.
V tomto panelu uvítáme příspěvky tematizující potřeby a zkušenosti vyučujících sociologii a obory příbuzné, možnosti a motivace psaní učebnic a oceňování a hodnocení pedagogické práce ve srovnání s prací vědeckou. Pokud máte o téma zájem, přihlaste do panelu svůj abstrakt.







    Otevřená částUmělá inteligence (AI) jako výzva, otázka, možnostVýuka sociologie na univerzitě – potřebujeme (psát) učebnice?



    Jsem studentJsem zvaný řečníkČlen katedry



    © KSA 2024 | admin

    web design iamkono.com